10 października w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala „Ubi Caritas” z okazji 25-lecia reaktywowania struktur Caritas w powojennej Polsce. Impreza miała szczególny charakter, gdyż razem z katolicką Caritas świętowały 15-lecie współpracy i współdziałania dwie siostrzane organizacje zajmujące się działalnością charytatywną: prawosławny Eleos oraz protestancka Diakonia. Uroczystość ta w doskonały sposób ukazała ogrom struktur Caritas, jak i rozmiar pomocy niesiony za jej pośrednictwem.
Na początku gali wspominano początki odnowionej działalności, wypowiadali się inicjatorzy pomysłów m.in zaszczepienia na gruncie polskiej tradycji świecy na stole wigilijnym w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, która od 2000 roku ma wymiar ekumeniczny i jest obecna także na stołach wyznawców naszych braci w wierze.
Wspominano niebezpieczne akcje humanitarne podczas, których Polacy w ramach Caritas Internationalis nieśli pomoc, często z narażeniem własnego życia, ludziom w strefach świata dotkniętych kataklizmami czy wojną. Były to niezwykle wzruszające wspomnienia ludzi zaangażowanych i oddanych sprawie. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele Caritas z Syrii oraz Libanu czyli dwóch rejonów świata ogarniętych w chwili obecnej wojną. Opowiadali oni o potrzebach oraz dziękowali za wspieranie ich wysiłków w sprawie redukcji skutków wojny i działań na rzecz światowego pokoju.
Na obraz 25 – letniej działalności Caritas w Polsce wpływa także zinstytucjonalizowana i systemowa pomoc w wielu placówkach na terenie całego kraju na rzecz osób niepełnosprawnych, bezdomnych, samotnych matek, dzieci z rodzin zagrożonych patologią. W samej Archidiecezji Katowickiej mamy ponad 70 placówek działających codziennie na rzecz osób potrzebujących pomocy. W skali całego kraju są ich setki.
Nieocenioną pracę niesienia pomocy potrzebującym wykazują także Szkolne Koła Caritas, które zrzeszają młodych wolontariuszy zaszczepiając w dzieciach i młodzieży wrażliwość na potrzeby innych a nie tylko swoje własne, często otwierając oczy na to co dzieje się wokół nich. Nowymi inicjatywami są już Przedszkolne Koła Caritas czy Akademickie Koła Caritas.
Na gruncie potrzeb parafialnym od wielu lat działają Parafialne Zespoły Caritas, które swoją działalność opierają na niesieniu pomocy w ramach wspólnot parafialnych oraz odpowiadają na apele o pomoc w zbiórkach środków.
Cała ta różnorodność Caritas i świadomość ogromu tej pracy charytatywnej mającej źródło w Miłości sprawia ogromne wrażenie.
Ukoronowaniem uroczystości było wręczenie nagród „Ubi Caritas” dla osób zasłużonych w niesieniu pomocy. Swoje nagrody wręczyły również prawosławna Eleos i protestancka Diakonia Nagrody trafiały do rąk przedstawicieli różnych zawodów: przedsiębiorców, wspomagających finansowo lub materialnie działa charytatywne, prawnikom i lekarzom niosącym pomoc z zaangażowaniem wykraczając poza swoje obowiązki, wieloletnim współpracownikom Caritas oraz dyrektorom placówek, którzy w swojej pracy wykazali się sercem i oddaniem dla sprawy.
Dla nas zaszczytem i wielka radością było wyróżnienie jednej osoby z naszej Archidiecezji. Nagrodę otrzymał Pan Piotr Goj, który jest związany z działalnością Caritas od 16 lat. Od ponad 14 lat kierujący pracą najpierw Warsztatu Terapii Zajęciowej, a potem, w ramach Ośrodka Błogosławiona Karolina, także Świetlicy Terapeutycznej, Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Lędzinach. W swojej pracy dał się poznać jako nieprzeciętny organizator, wrażliwy i rozsądny człowiek oraz empatyczny przełożony, dla którego los podopiecznych był zawsze absolutnym priorytetem w każdym działaniu.
Na zakończenie uroczystej gali na scenę wwieziono ogromny tort z 25 świeczkami, a zamiast sto lat wspólnie, trzykrotnie odśpiewano pieśń „Ubi caritas et amor…” Uroczystość uświetnił występ Natalii Niemen, która za swoim ojcem zaśpiewała „(…)lecz ludzi dobrej woli jest więcej i mocno wierzę w to, że ten świat nie zginie nigdy dzięki nim (…)”