Środowiskowy Dom Samopomocy w Mysłowicach (ŚDS Mysłowice)
Środowiskowy Dom Samopomocy w Mysłowicach (ŚDS Mysłowice)
ŚDS w Mysłowicach jest ośrodkiem wsparcia dla osób, które z powodu przewlekłej choroby psychicznej, lub głębszej niepełnosprawności intelektualnej, nie radzą sobie z trudnościami życia codziennego. Podstawowym zadaniem Domu jest podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności osób uczestniczących w zajęciach niezbędnych im do możliwie jak najbardziej samodzielnego życia.
ŚDS w Mysłowicach jest elementem realizowanej w Mieście Mysłowice strategii zapewnienia osobom z zaburzeniami psychicznymi oparcia społecznego pozwalającego im na zaspokojenie ich podstawowych potrzeb życiowych, usamodzielnienie i integrację społeczną, rozumianą, jako przywrócenie możliwości pełnienia ról społecznych.
Terapia
Zajęcia w środowiskowym Domu Samopomocy zmierzają do integracji osoby z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi na 3 płaszczyznach: integracji psychicznej, integracji społecznej, integracji działań pomocowych.
Usługi socjalne domu dostosowane są do specyficznych potrzeb odbiorców, a w szczególności obejmują: rehabilitację społeczną, usprawnienia, organizację czasu wolnego.
W Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzone są:
- trening funkcjonowania w codziennym życiu, w tym: trening dbałości o wygląd zewnętrzny, trening nauki higieny, trening kulinarny, trening umiejętności praktycznych, trening gospodarowania własnymi środkami finansowymi;
- trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów, w tym: kształtowanie pozytywnych relacji uczestnika z osobami bliskimi, sąsiadami, z innymi osobami w czasie zakupów, w środkach komunikacji publicznej, w urzędach, w instytucjach kultury;
- trening umiejętności spędzania czasu wolnego, w tym: rozwijanie zainteresowań literaturą, audycjami radiowymi, telewizyjnymi, Internetem, udział w spotkaniach towarzyskich i kulturalnych;
- poradnictwo psychologiczne;
- pomoc w załatwianiu spraw urzędowych;
- pomoc w dostępie do niezbędnych świadczeń zdrowotnych, w tym uzgadnianie i pilnowanie terminów wizyt u lekarza, pomoc w zakupie leków, pomoc w dotarciu do jednostek ochrony zdrowia;
- niezbędną opiekę;
- terapię ruchową, w tym: zajęcia sportowe, turystykę i rekreację;
- inne formy postępowania przygotowujące do uczestnictwa w warsztatach terapii zajęciowej lub podjęcia zatrudnienia, w tym w warunkach pracy chronionej na przystosowanym stanowisku pracy.
Rekrutacja na warsztaty
Podstawą do przyjęcia na zajęcia w WTZ jest aktualne orzeczenie wydane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności ze wskazaniem do terapii zajęciowej. Osoba starająca się o rekrutację powinna zakończyć swoją edukację i być powyżej 16 roku życia. Osoba niepełnosprawna, lub w jej imieniu opiekun prawny, składają wraz z orzeczeniem wniosek o przyjęcie i zostają wpisani na listę osób oczekujących.
Pierwszeństwo w przyjęciu na Warsztat Terapii Zajęciowej mają absolwenci naszego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego.
Każda z nowo przyjmowanych osób uczestniczy w zajęciach przez okres próbny trwający nie dłużej niż 12 miesięcy, w celu umożliwienia obserwacji i oceny postępu realizacji Indywidualnych Programów Rehabilitacji. Po okresie próbnym Rada Programowa WTZ podejmuje decyzję o przyjęciu uczestnika na zajęcia WTZ w celu pełnej realizacji Indywidualnego Programu Rehabilitacji.